Dizel Araçların Avantajları Nelerdir?

Dizel Araçların Avantajları Nelerdir?

Dizel Araçların Avantajları Nelerdir?

  • Temmuz 16, 2021
  • 0 Yorum

Dizel motorlu araçlar 1930’lardan beri var olmuştur ve ilk olarak ticari uygulamalar için kullanılmıştır. Dizel ile çalışan motorlar, yüksek tork ve yakıt verimliliği nedeniyle araçlarda popülerlik kazanmıştır. Bu araçların kendilerine göre çeşitli avantajları bulunmaktadır. Şimdi bunlara göz atalım.

Daha İyi Yakıt Ekonomisi Sunar

Ortalama olarak, dizel araçlar benzinli araçlara göre daha fazla yakıt verimliliğine sahiptir. Örneğin, tipik bir dizel motor, benzinli bir motora kıyasla %25 ila %30 arasında daha iyi yakıt ekonomisi sağlayabilir.

Düşük Bakım İhtiyacı

Benzinli araçlar gibi içten yanmalı motora sahip olmalarına rağmen dizel motorlar farklı çalışır. Bu nedenle, daha az bakım ve daha uzun kullanım ömrü vadeder. Kıvılcım tarzı ateşleme sistemine sahip olmasalar bile, yakıtı ateşlemek için basınçlı sıcak hava kullanır.

Yangın Tehlikesi Daha Az

Herhangi bir araç, kaza anında dizel veya benzinli fark etmeksizin alev alabilir. Ancak, bir kaza sonrası yakıtın tutuşma olasılığı benzinli araçlarda daha yüksek, dizel araçlarda daha düşüktür.

Gürültü Seviyeleri Düşük

Dizel araçlar eskiden gürültülüydü. Fakat 1980’den sonra bu durum değişti. Sıkı emisyon standartlarına uymak için dizel motorlar, diğer gazla çalışan motorlar kadar temiz ve çevreye duyarlıdır.

Emisyon Kontrol Altındadır

Yeni dizel motorlar, çevreye ve insanlara da zararlı olan kötü parçacıkları yakalayan partikül filtreleri ile donatılmıştır. Örneğin, kardiyovasküler ve solunum yolu hastalıklarıyla bağlantılı olan kötü nitrojen dioksit parçacıklarını yakalayabilirler.

Daha Fazla Tork Üretimi

Dizel motor, yakıtı yavaş yakacak ve daha yüksek sıkıştırmaya sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, diğer motorlardan daha fazla tork üretimini teşvik eder. Çoğu sürücü beygir gücüne odaklanır, ki bu normaldir. Ancak tork da çok önemlidir. Bir aracın yükleri çekme ve hızlanma yeteneği ile ilgilidir. Aslında döndürme kuvveti demektir.

Tork, araçta ağırlık olsa bile dik yokuşta dahi sürüş yapmanızı kolaylaştırır. Ekstra tork, büyük kamyonların ve binek araçların dizel motor kullanmasının nedenidir. Dizel sayesinde, hızlandığınızda gücü hissedersiniz ve bu, dizel motorun gazla çalışan bir aracı geride bırakacağı ve aynı zamanda daha iyi yakıt ekonomisi sunacağı anlamına gelir.